Klimatyzacja przestała już być komfortem wyłącznie dla dużych firm. Coraz więcej osób prywatnych decyduje się na zainstalowanie jej w swoim mieszkaniu czy domu, aby podnieść standard życia. Jednym z powodów jest zmieniający się klimat – coraz więcej bardzo gorących dni w okresie wiosenno-letnim,  w których bardzo trudno funkcjonować.  

Obecnie wiele urządzeń klimatyzacyjnych poza zadaniem utrzymywania odpowiedniej temperatury oraz wilgotności powietrza w pomieszczeniu ma dodatkowe funkcje, które jeszcze bardziej podnoszą komfort ich użytkowania. Mogą posiadać specjalistyczne filtry oraz jonizator powietrza, co pozwala oczyszczać powietrze z zanieczyszczeń (kurzu, pyłu), alergenów i bakterii – szczególnie cenione przez osoby z alergią, pochłania przykre zapachy a w zimne dni przed sezonem grzewczym pomoże dogrzać pomieszczenia – ważne dla rodzin z małymi dziećmi. Należy jednak pamiętać, że klimatyzacja i wentylacja to dwa różne systemy pełniące zróżnicowane funkcje. Natomiast mogą być ze sobą sprzężone dla osiągnięcia maksymalnego komfortu użytkownika. Ponadto nowoczesne klimatyzatory są bardzo ciche i energooszczędne.

Główne elementy, z jakich składa się klimatyzator to: sprężarka, zawór rozprężny, parownik oraz skraplacz. Klimatyzator zasysa powietrze z pomieszczenia a następnie wydmuchuje je ochłodzone i oczyszczone. Czynnik chłodzący krążąc w układzie instalacji, zabiera ciepło z pomieszczenia i przenosi je na zewnątrz.

Wokół klimatyzacji narosło wiele mitów, które zniechęcają do założenia jej w domu. Najczęstszy z nich to stwierdzenie, że klimatyzacja ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Nic bardziej mylnego. Prawidłowy montaż instalacji oraz odpowiednie użytkowanie urządzenia ma wręcz korzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, ponieważ oczyszcza powietrze w pomieszczeniu oraz utrzymuje w nim odpowiednią wilgotność.

Należy pamiętać, że dla poprawnego funkcjonowania urządzenia oraz bezawaryjności konieczne jest regularne serwisowanie a także wymiana filtrów powietrza. Wiodący producenci klimatyzatorów zalecają 2 serwisy co 6 miesięcy. Jest to także wymóg utrzymania gwarancji producenta.

Jednostka wewnętrzna ścienna MITSUBISHI
Jednostka wewnętrzna ścienna MISTUBISHI
RODZAJE

Urządzenia klimatyzacyjne można podzielić na przenośne i stacjonarne. Następnie te drugie dzieli się na klimatyzatory typu:

  • SPLIT – to układ pojedynczy, gdzie jedna jednostka wewnętrzna jest podłączona do jednej jednostki zewnętrznej; jest to najbardziej popularny rodzaj klimatyzacji w mieszkaniach, domach jednorodzinnych, biurach oraz sklepach;
  • MULTISPLIT – to układ, w których jedna jednostka zewnętrzna dostarcza czynnik chłodzący do co najmniej dwóch jednostek wewnętrznych; 
  • Należy pamiętać, iż nie ma możliwości podłączenia do układu pojedynczego (SPLIT) kolejnego urządzenia wewnętrznego tak, aby powstał układ MULTISPLIT.
  • VRF – to bardzo duże układy, które składają się z jednej jednostki zewnętrznej (w układzie może być ich kilka) oraz kilku (do nawet kilkudziesięciu) jednostek wewnętrznych; te skomplikowane układy wykorzystywane są często w biurowcach, nowoczesnych hotelach oraz na stacjach benzynowych.

Klimatyzatory można podzielić również ze względu na miejsce montażu. Wyszczególnia się następujące rodzaje:

  • ŚCIENNE
  • PODSTROPOWE 
  • KASETONOWE
  • KANAŁOWE
  • PRZYPODŁOGOWE
  • OKIENNE
JAKIE URZĄDZENIE BĘDZIE DLA MNIE ODPOWIEDNIE?
Najważniejszym kryterium przy dobrze klimatyzacji jest moc urządzenia, aby w najbardziej optymalny sposób spełniało swoje funkcje w wybranym pomieszczeniu. Niezmiernie istotne jest także miejsce, w jakim chcemy umieścić urządzenie wewnętrzne, a także jakie dodatkowe funkcje ma posiadać (grzanie, oczyszczanie powietrza, nawilżanie powietrza). Następnie należy skupić się na klasie energetycznej urządzenia oraz jego głośności. Nie należy zapominać jeszcze o rodzaju sterowania urządzeniem – czy zależy nam na wartościach dodanych jak sterowanie przez wi-fi czy możliwość czasowego programowania urządzenia. Po określeniu tych parametrów można skupić się na wyborze marki i modelu. 
Jednostka wewnętrzna kanałowa MITSUBISHI
Jednostka wewnętrzna kasetonowa MITSUBISHI
SERWIS KLIMATYZACJI – DLACZEGO JEST TAK WAŻNY
Klimatyzator, jak wiele innych urządzeń, powinien być regularnie serwisowany po to, aby jak najlepiej i jak najdłużej spełniał swoje zadanie bezawaryjnie. Posiadając takie urządzenie należy pamiętać o regularnym czyszczeniu, odgrzybianiu, przeglądzie technicznym oraz uzupełnieniu czynnika chłodzącego. W instalacji oraz samym urządzeniu zbiera się kurz i bakterie. Kiedy urządzenie jest nieregularnie dezynfekowane, wszystko wydmuchiwane jest do pomieszczenia, w którym znajduje się klimatyzator. Stanowi to zagrożenie dla zdrowia użytkowników. 
Serwis powinien być wykonany przez wykfalifikowany personel, dzięki czemu można mieć pewność o jego prawidłowym przebiegu. Ważne jest również to, iż producenci wymagają regularnego serwisowania urządzenia, aby udzielić na niego pełnej gwarancji. Zastrzegają także, że serwis powinien być przeprowadzony przez autoryzowaną firmę a także potwierdzony protokołem konserwatorskim.
Dbając o regularny przegląd konserwatorski klimatyzatora, w najlepszy możliwy sposób dba się o komfort pracy i wypoczynku w pomieszczeniu.
 
Jednostka wewnętrzna przypodłogowa MITSUBISHI
Jednostka wewnętrzna ścienna MITSUBISHI